20 K+M+B 09

6. ledna 2009 v 17:07 | Irbise |  Úvahy a postřehy
Tři Králové, slaví se 6.ledna. Traduje se, že tento den přišli tři králové, Kašpar, Melichar a Baltazar předat Ježíšovi dary, a že je vedla kometa, která se ten den ukázala na obloze. V tento den také děti dříve chodili koledovat a oficiálně tím končily Vánoční svátky.
V mnoha rodinách se dnes také ukízí všechna vánoční výzdoba včetně stromečku, nicméně je také hodně lidí, kteří uklízí výzdobu až na Hromnice a to 2. února.

A teď ještě nějaké odborněší informace o zvycích v tento den.Svátek Tří Králů odjakživa doprovázely různé lidové zvyky. Ve střední Evropě je zažité žehnání domů, při němž se na dveře svěcenou křídou píší písmena C+M+B, u nás v Čechách obvykle K+M+B. Nejsou to ale nejspíše počáteční písmena jmen "Třech králů": Kašpar, Melichar a Baltazar, jak se lidově traduje, avšak zkratka latinského "Christus mansionem benedicat" = "Kristus žehnej tomuto domu".

Pokud budete chtít vědět více o Třech Králích, Vánocích nebo jiných křesťanských tradicích a zvyklostech, tak informace můžete hledat u uvedeného zdroje.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama