Leden 2011

2011 - Mezinárodní rok chemie

27. ledna 2011 v 14:11 | Irbise |  Věda
Rok 2011 byl určen jako mezinárodní rok chemie.
Jde o podporu a propagaci chemie, a že bez chemie by dnes skoro nic nefungovalo a neexistovalo. Chemie se prostě dotýká našich životů a je jejich součástí - od kovů, plastů, energie, paliv, skla, čistě vody, potravin, léků....
Vždyť naše tělo je vpodstatě jeden velký biochemický reaktor:)

A ještě něco pro pobavení - chemická párty:)

Jäniksen vuosi

27. ledna 2011 v 13:09 | Irbise |  Filmy a seriály
Jäniksen vuosi, neboli rok zajíce je finský film. Byl natočen v roce 1977 a na to jak je starý. Podle mě je to naprosto úžasný a nadčasový film. Režisérem je Risto Jarva, hlavním představitelem Antti Litja a zajíc.
Film byl natočen podle knihy Arto Paasilinny: Zajícův rok (1975, česky v překladu Jana Petra Velkoborského 2004).
Hlavní hrdina Vatanen otrávený svým dosavadním životem se ujme zraněného zajíce a odchází se o něj starat do divoké finské a laponské přírody.
Rozhodně zaujme všechny, kteří se zajímají o Finsko, ochranu přírody a zvířat. Už v té době, se totiž zajímali o ochranu přírody, kdy na to ostatní státy ještě vůbec nemyslely. Obdivuhodné. Už tehdy tam upozorňují na problém freonů a dalších škodlivých látek vznikajících lidskou produkcí.
Je tam mnoho krásných záběrů na severní Finsko a Laponsko. Ukazuje nám tam, jak málo k životu ve skutečnosti potřebujeme. Moc se mi také líbil konec filmu... nazvala bych to volání přírody se nedá zabránit.
Film to je skutečně úžasný. Jsou tam i mnohé vtipné momenty. Už dlouho jsem se tak nebavila. Film byl ve finštině s anglickýma titulkama, takže jeho sledování bylo trošku náročnější. Ale rozhodně to stálo za to:) Skutečně doporučuju.
Víc informací: csfd.cz
K nalezení je na: ulozto.cz a stejně tak i titulky: titulky-eng.

Opožděný Ježíšek:)

24. ledna 2011 v 11:45 | Irbise |  Moje zápisky
Přijela jsem domů na víkend a co jsem nezjistila. Zatímco jsem tam nebyla, tak se u mě zastavil Ježíšek. Sice trošku opožděně, ale přece. Nechal mi něco na okně a udělal mi tím velkou radost:)
Pověsil to na okno, má to velikost 150 x 90 cm a bílou a modrou barvu;) Co to je? 

Taky jsem byla v sobotu na běžkách. Sice jen na hodinku, ale i tak. Bylo to skvělé. Byl tam tvrdý podklad a na něm pár centimetrů nového sněhu. Takže ideální podmínky. Jelo to pěkně rychle. Přesně tohle jsem potřebovala na dobití energie. Za tuhle zimu jsem byla na běžkách už počtvrté. Sice to je nízký číslo, ale vszhledem k předchozím rokům... kdy jsem byla maximálně jenou nebo vůbec... je to prostě skvělé.

A v Praze už zase napadl sníh, takže je to všechno bílé a hezké. Hned má člověk lepší náladu:)

Teď se už ale jdu zase učit, protože mám zítra dvě zkoušky... takže se z toho asi zbláznim... jednu od 8 a druhou od 11 hodin. A to pouze písemnou část... obě mají totiž ještě ústní část... doufám že se k tomu propíšu a zvládnu to. Alspoň jednu. Proč musí být všechno v úterý? 

Takže si užívejte sluníčka a sněhu venku a mějte se krásně:) 

Je to peklo

20. ledna 2011 v 14:04 | Irbise |  Moje zápisky
Zkouškové je přesně v půlce. A začínám z toho být tak trošku paf. Hlavně vydržet. Je toho prostě moc, ale aspoň že už mam všechny povinné předměty hotové a teď ještě ty volitelné a projekt. S projektem budu mít ještě hromadu práce. Nějak mi to nemyslí. Snad se to zlepší.
Jinak nám už jde na koleji TV. Ale musela jsem ji přeinstalovat. Bohužel ale bez eurosportu. Snad ty skoky budou dávat i na čt4. Doufám.
Zítra jedu domů. Konečně. Snad tam všechno neroztálo, a pokud jo, tak to snad zase napadne. Chtěla bych totiž jít na běžky. Prostě se odreagovat a ne jen sedět u počítače. Není to totiž vůbec zdravé. A jak poznamenala kamarádka, tak zkouškový je celkově jedno velký super nezdravý období. Člověk se stresuje, málo spí, stále sedí u počítače nebo u knih a do toho se láduje ohromným množstvím čokolády.
Takže zdraví zdar. A hlavně vydržet. 

Obrázek soba polárního

18. ledna 2011 v 20:29 | Irbise |  Příroda a Ekologie
Snad se mi podařilo najít obrázek pěkného soba.


Sob polární

18. ledna 2011 v 20:12 | Irbise |  Příroda a Ekologie
Po dlouhé době jsem se rozhodla přidat další informace o zvířeti, které mě momentálně zaujalo. Jde o soba polárního, který patří do skupiny jelenovitých a vyskytuje se ve Skandinávii, Sibiři a severu Ameriky. Je také jediným ochočeným druhem jelena. Pokusím se přidat i nějaký obrázek a potom možná i nějaké další informace, které mě zaujaly. 
Takže nejdříve nějaké základní informace.


Finské přísloví

16. ledna 2011 v 18:55 | Irbise |  Citáty
Po neskutečně dlouhé době přidávám citát, nebo spíš přísloví. Možná ho znáte, možná ne.

Finské přísloví: Krása je potřebná na svatbu, láska na každý den.

Zdroj: citaty.name

Květy aloe

15. ledna 2011 v 18:57 | Irbise |  Příroda a Ekologie
Tak se mi konečně podařilo najít fotografie, jak nám kvetlo aloe. Fotil to taťka, takže to alespoň k něčemu vypadá.

Probiotika a prebiotika

14. ledna 2011 v 13:21 | Irbise |  Výživa
Tak jsem se konečně odhodlala k napsání něčeho o probiotikách a prebiotikách. Bude to spíš jen pár věcí, co jsem o nich pochytila na přednáškách z mikrobiologie.

Rok vlka

13. ledna 2011 v 10:34 | Irbise |  Filmy a seriály
Rok vlka, neboli Suden vuosi je finské romantické drama z roku 2007. Režisérem je Olli Saarela.
Je to úžasný a skvěle natočený film. Hrozně moc se mi líbil. Děj rozhodně nebyl průhledný už od začátku a udržel si moji pozornost až do konce. Vždycky mě tam něco překvapilo a vpodstatě jsem nebyla schopná odhadnou další akci. Libily se mi detailní záběry, na různé věci, akce a také dlouhé pohledy herců, které vydaly za mnoho slov. Nebylo potřeba vysvětlovat;) Ikdyž to je drama a některé scény jsou skutečně napjaté, tak je to spíše velice poklidný film. Prostě finský charakter se tam nezapře:)
Mohu ho jen doporučit:)
Má jednu výhodu, dá se sehnat na netu i v češtině. Ikdyž finština by nebyla špatná, ale asi bych houby rozuměla.
A pro víc informací: csfd.cz

Lety na lyžích v Harrachově

9. ledna 2011 v 23:02 | Irbise |  Skoky na lyžích
Lety probíhaly v sobotu, kdy proběhla kvalifikace přesunutá z pátku, a v neděli. 
Výsledky obou závodů rozhodně potěšily české, a taky rakouské, polské a švýcarské fanoušky.
A já tam v sobotu byla, takže možná přihodim i nějaké fotečky:)


Domů

6. ledna 2011 v 15:19 | Irbise |  Moje zápisky
Tak jsem dneka psala zápočet z podnikovky. Snad ho mam, ale kdo ví. Výsledky ještě nejsou.
Už mam i sbaleno a jedu konečně domů. Ale jsem polomrtvá, protože jsem zase skoro nespala. Tak to snad doženu v autobuse.
Jinak nám na koleji stále nejde televize.. tudíž ani eurosport. Jsem z toho zoufalá. Asi chtějí abychom se učili, když je to zkouškový. 
Měla bych se začít učit na úterní zkoušku z mikrobiologie. Je toho hrozně moc.
Hrozně moc se taky těšim v sobotu do Harrachova:)
Tak snad to dopadne a z toho těšení neonemocnim a doma se najde někdo, kdo mě tam doveze.
Mějte se všichni krásně a užívejte zimy. Doufám že se taky dostanu na běžky.
A teď rychle na autobus, aby mi neujel.
Vaše Irbise

Stratovarius - Eagleheart

5. ledna 2011 v 13:44 | Irbise |  Hudba
Posledních pár dní ujíždim na tomhle songu. Stratovarius je finská metalová kapela. Ikdyž někteří členové nejsou finové. Jejich hudbu mám moc ráda. Je v ní invence, síla, rytmus, zajímavé texty. Dál od nich mám ráda taky Black diamond. 


Zatmění slunce...

4. ledna 2011 v 15:38 | Irbise |  Moje zápisky
... jsem prospala.
Jsem to ale ostuda. Taková událost, která neni každý den. A já ji zaspim. Škoda. Ale viděla jsem pár fotek. Pěkné. No, snad příště, pokud se toho dožiju.

Jinak se dneska snažim učit podnikovou ekonomiku. Ale moc mi to nejde... Snad se to do toho čtvrtka naučim.

Tak se zatim mějte a já si jdu konečně uvařit oběd.

Co nového a pár úvah

3. ledna 2011 v 18:31 | Irbise |  Moje zápisky
Dneska jsem měla zkoušku a asi se dám na psaní pohádek. Jak to dopadlo nevim, protože výsledky budou snad do týdne.... Ale byl to teda boj, spala jsem asi 3 hodiny... plus stále cítím následky z oslav Silvestra a příchodu nového roku.... ne že by mě bylo neskutečně blbě naráz, ale já se z toho vždycky vzpamatovávám tak ty 3 dny. Taky už jsou fotky... ale na FB jsou uveřejněné až po cenzuře:D
A jak se říká... jak na nový rok tak po celý rok... asi budu muset rezignovat na spánek... :D

Jinak nám na koleji vypli televizi, a první co přestalo jít byl eurosport. Perkele. Jsem z toho úplně zoufalá. Tolik jsem se těšila, že se budu koukat na 4HT. A ono nic. Takže mi zbyla jedině online statistika. Ale člověk neví, co se tam dějě. Doufám, že se Ville brzy uzdraví. Ale byla to teda smůla... navíc na Nový rok.

Dneska jsem si byla koupit českou vlajku;) trocha národní hrdosti být musí, ne:) Navíc když jsou ostatní národy hrdé na svoji zemi, tak proč to nefunguje u nás...
Takže jsem hrdým vlastníkem české vlajky:) Pořizovala jsem si ji hlavně proto, že v sobotu hodlám jet do Harrachova. Lístek si teda hodlám koupit až tam, protože nevim jestli mě tam brácha doveze, nebo tam pojedu i s našima... nevim... ale letos to musí jít:)

Jinak možná budu mit i finskou vlajku, doma. Ale jen možná:D Brácha mi ji totiž prý objednal přes internet k Vánocům 23. prosince... takže je otázka, jestli dorazí.

Dneska jsem už teda úplně mrtvá... a těšim se do postýlky. Od zítřka se ale zase musim učit a hlavně počítat, protože mam ve čtvrtek zápočet z podnikový ekonomiky. Takže dobrou noc a ať se vám o finech zdá celou noc;)

Výročí

2. ledna 2011 v 13:34 | Irbise |  Oznámení
Úplně jsem na to včera zapomněla. Ale včera uplynuly přesně dva roky od založení mého blogu. Je to celkem dlouhá doba. Snad se blogu bude dařit a nepřestanu do něj úplně psát. 
Na blogu se mi líbí to, že se člověk může občas pěkně rozepsat, oproti například FB.  
Doufám že články co sem píšu, nejsou úplný odpad a snad i někoho zaujmou. Je to prostě to, co mě právě zajímá, padne mi do oka, nebo mi vrtá hlavou. Takže pokud jsem blízko netu a mam aspoň trošku psavou náladu, tak to sem dám.
Mno, dneska toho ze mě asi víc nevypadne, protože mam zítra zkoušku a ještě se vzpamatovávám ze Silvestrovských oslav. Ale snad zase brzy napíšu:) 

Nový rok 2011

1. ledna 2011 v 6:34 | Irbise |  Oznámení
Přeju všem všechno nejlepší do nového roku 2011. Ať se všem daří, hodně pohody, spokojenosti, zdraví, lásky a taky zábavy a přátel.

Uvědomila jsem si, že jsem letos zapomněla na předsevzetí. Ale ještě mam chvíli čas a nějaké si můžu vymyslet.
Jak jste na tom s předsevzetími vy?
Mě se totiž většinou je nepodaří dodržet...rozhodně ne dlouho, ikdyž některé jsem zvládla;) Tak snad se bude dařit i letos.

Takže dobrou noc děti a já se dnes ještě snad ozvu.