Únor 2011

MS Oslo - skoky - týmy

27. února 2011 v 17:19 | Irbise |  Skoky na lyžích
Tak dneska to byl naprosto skvělý a napínavý závod.


MS Oslo - skoky - 26.2.2011

26. února 2011 v 17:26 | Irbise |  Skoky na lyžích
Právě probíhá mistrovství světa na lyžích v Oslo. Je to pořádná událost. Dneska proběhly závody na středním můstku. Závody byly překvapivě vysílány na čt4 živě, ikdyž nebyly psané v TV programu a zítra by měly skoky vysílat taky, což je skvělé.


Lot of things

25. února 2011 v 10:33 | Irbise |  My english diary
Hi guys, I am back. It seems really soon, but I have so many things to tell. Lots of things have happened yesterday. It was quite a day. I was having after more than a year again laboratory excercise. It was very good. We have been working in a group of three people. One of them was my friend, so it was ok, and the second person was a girl that seems to be ok too. Our job was to prepare an emulsion water in oil with emulgator in oily phase and in the water phase was NaCl and lactic acid. We heated both phases, and then we mixed them up with continuous stirring. After some time with cooling of the system, there has been created emulsion. When it was done, we gave it into a fridge to get colder. Then we have measured the flow curve of the emulsion with rotation rheomether. I hope that our measurements were right.
Than I and my friend go to have a lunch. After that we have few hours of free time before next cours, so we go into the national technician library on the computers and I write big part of our protocol. So most of the work from that day was done:)
Than I was one hour on the lesson where we are learning about fatty acids and so on... After that, I had to go. I went to an information meeting about the possibility to go out with erasmus. I have lot of information, and still even more questions and I am not sure, if I get out. There is about a ton of awfull paperwork, which I am not good at. Language tests, which seems to be even worse... considering, that they want us to have skills in a B1 level, which I dont have. Yet! And it is for english, than I need to revive my German. Which is even worse. But I yoused to been quite good, unfortunatelly it was a long time ago... But I wont give up, I deffinetly want to try it, because it is my last chance. If I wont try to apply this time, there won't be any next time. But on the other hand, if it didn't happend, it won't be end of the world.
Yeah, and some great stuff. Yesterday I have met real living Finn. Her name is Pia and we have talked for a moment:) I was asking her about studying in Finland and so on. She was very talkative and nice person:)
And that woul be all for yesterday. Just, I go on college, have a dinner, and watched detective Varg Veum before I sleep.
So have a good day and enjoy a veekend. I deffinetly will, because I am going home. And I will be learning about fatty acids, because on monday we are having test and I still don't know them well.

New categorie

21. února 2011 v 23:12 | Irbise |  My english diary
I have decided to set up a new categorie on my blog. I named it my english diary, because it is, what it is going to by. At least I hope so. I have got inspired by Enki, when she write some notes on her blog in english. And I saw, that it is great.
I know that my english isn't very good. Actually, it's awfull. I know, that I am able to read and watch films in english, and I relativelly understand, but I hadn't done much of speaking and writing since my final exams on high school and a few lectures in university. And since then, almost nothing. So I decided, that I am going to improve myself and my english. And the least thing I can do is try to write some notes on my blog. So I hope that it will be good and I will write often.
Excuse my skills in english and I hope that I will write soon something:) And I would be glad if you correct my mistakes, because I know that even now there are here. I just have problem to see them.
Have a good day.
Yours Irbise

Stopař - Ofelas

21. února 2011 v 21:50 | Irbise |  Filmy a seriály
Minulý týden probíhala Severská filmová zima, kterou jsem si nenechala ujít. Byla jsem na tom v kině Atlas od 18 hodin. Sice jsem viděla jen tento jeden snímek, ale rozhodně toho nelituju. Film naprosto pro mě. Starší a navíc historický. Navíc nádherná atmosféra norského severu, dramatický děj, skvělá hudba a zajímavý příběh. Film se mi moc líbil.

Stopař, neboli Ofelas, je norský film natočený v roce 1987. Je to příběh, vlastně legenda z 12. století, kterou si předávají laponci. Kmen Saanů je ohrožován Čudy, což jsou krvelační nelítostní bandité. Je to příběh o pomstě, odhodlání a schnopnosti přežít, osudu a soudržnosti s kmenem, neboli rodinou. Je to o hrdinství a obraně rodiny. Film je plný nádherných záběrů severské krajiny v zimě, náhled do života a legend Saanů. Částečně ponurá atmosféra filmu jen prohlubuje celkový dojem.

Vikersund 13.2.

13. února 2011 v 16:01 | Irbise |  Skoky na lyžích
Podařilo se mi sledovat i dnešní závod, ikdyž s menšími problémy a jsem za to skutečně ráda.
Naprosto mě nadchnul naprosto úžasný let Janne Happonena dlouhý 240m, kterým podle komentatorů vytvořil nový finský rekord v letech na lyžích. Gratulace. Je skvělé že se vrátil po zranění a v tak výborné formě.

Trygve Gulbranssen - Věčně zpívají lesy

13. února 2011 v 15:43 | Irbise |  Literatura a dějiny
Končně jsem se odhodlala napsat o nějaké knížce, kterou jsem četla. Symbolicky jsem zvolila norského autora Trygve Gulbranssena, který je autorem trilogie Věčně zpívají lesy, druhý díl je Vane vítr z hor a třetí Není jiné cesty. Tuto trilogii jsem četla před mnoha lety, ještě na gymplu a moc se mi líbila. Myslím že jsem jí četla minimálně dvakrát:)


Vikersund 12.2.

12. února 2011 v 19:02 | Irbise
Po dlouhé době se mi podařilo koukat se na skoky a to doma... na koleji mam prostě smůlu. V tomto případě vlastně šlo o lety na lyžích a to přímo na novém mamutím můstku ve Vikersundu v Norsku. Vypadá skutečně velkolepě. Dívaly jsme se s mamkou a dědečkovi jsem pak ještě řekla nějaké výsledky. Sice jen ve zkratce a průběžný, ale aspoň něco:) 

Pár postřehů, aneb kdo by to byl řekl!

12. února 2011 v 12:36 | Irbise |  Úvahy a postřehy
Takže lidičky, tohle bude pár postřehů, co jsem pochytila za posledních pár dní. Některé jsou čistě praktického rázu, ze zkušenosti, nebo co jsem pochytila na prezentaci projektů. Clekem zajímavé vychytávky a informace...

Odkazy k HP ff

9. února 2011 v 12:27 | Irbise |  Odkazy
Tak tady jsou odkazy na HP ff, které přesouvám sem, jelikož jich je hrozně moc, ale nerada bych je zapomněla. Nejsou teda všechny, jen ty nejlepší, nebo ty co mám rozečtené, případně odkazy na víc autorů.

Včelstva

9. února 2011 v 12:09 | Irbise |  Příroda a Ekologie
Nedávno jsem narazila na jeden zajímavý článek. Jeho tématem je ubývaní včelstev v důsledku nemlcí, ale také jejích omezování a vybíjení. Albert Einstein kdysi řekl, že "pokud by včely zmizely z povrchu země, člověku by zůstaly pouhé čtyři roky života". Na tomto tvrzení je hodně pravdy, ikdyž si nemyslím že by to bylo až tak radikální. Pravdou ale zůstává, že včely jsou nesmírně důlžité, jelikož opylují různé plodiny - ovocné stromy , zeleninu, obilniny. Jsou tedy nezaměnítelnou součástí při našem přežití - zajíšťování mnoha zdrojů naší potravy. A to nemluvím o produkci medu a dalších látek.
Včely by se měly chránit a podporovat, protože jejich úbytek může být velmi kritický.
A tady dávám odkaz na článek, kde je toho napsáno mnohem více a podrobněji. Podle mě je to zajímavé téma, které souvisí s ekologií, jak je rovnováha křehká a působení člověka ji ohrožuje. I takový malý živočich jako je včela může hrát tak významnou roli.

Nový rozvrh a konec zkouškového

8. února 2011 v 13:02 | Irbise |  Moje zápisky
Už mám hotový rozvrh na příští semestr. Bude to celkem masakr. Musela jsem si vyškrntnout dva předměty, které se mi tam kryly a další dva se taky překrývají, ale neměly by být tak složitý, tak jsem je tam zatim nechala a uvidím jak to půjde. 
Dva dny budu taky mít laborky. Jedny na mikrobiologii a druhý na fyzikální vlastnosti potravin, takže uvidim a snad to půjde.
Hodně drsná je středa, která je sice od 12, ale až do 8 hodin večer a druhý den budu mít ty laborky od rána od 8 a ve škole budu do 6 večer. Naštěstí tam je polední pauza, ale i tak...
No a pondělí mám taky celý den a úterý dopoledne. Pátek zatím vypadá volný, ale tam se asi budu učit na laborky a dělat protokoly.
Celkem se těším na ekologii. Sice se mi částečně překrývá, ale vypadá zajímavě:) Tak uvidím.
Momentálně mám poslední týden zkouškového. Zkoušky už mám všechny hotové a napoprvý. To je nevídaný jev. Chybí mi jen jedna, kterou ale nemusim udělat, takže jsem ji vzdala.
Snažim se dělat na projektu, který se má prezentovat v pátek. Ale už teď vidim, že ho nestíhám, takže si ho potáhnu do příštího semestru. Škoda. Skutečně jsem si nechtěla nic přetahovat... Sice jsem s ním něco málo zase udělala, upravila, dýlku už mam taky, ale kvalitu to nemá... a na prezentaci si už vůbec nerisknu jít. To by to dopadlo.

Tak já se vracím k projektu a vy se mějte fain. 

Pelikaanimies

6. února 2011 v 12:45 | Irbise |  Filmy a seriály
Pelikaanimies, neboli Pan Pelikán je finský film pro děti. Vpodstatě pohádka. Dávali ji v sobotu od 8 hodin ráno na čt1. Tak jsem neodolala. Film byl natočen ve Finsku v roce 2004, řežie Liisa Helminen a hlavním představitelem Pelikánem je Kari Ketonen, který byl naprosto úžasný.

Na to, že jde o pohádku pro zhruba 8 leté děti, tak jsem se u toho náramě bavila.
Hlavním hrdinou je pelikán, který fascinován lidmi, se začne vydávat za člověka a postupně se učí žít jako člověk. Spřátelí se s dvěma dětmi, které odhalí jeho pravou totožnost a pomáhají mu. Nakonec je však odhalena jeho pravá totožnost dospělými a je zavřen do ZOO. Děti mu pomohou utéct a on se vrací do přírody k životu pelikána.

Moc se mi tam líbilo vysvětlení, proč ho nikdo nepozná. Jde o to, že lidé jsou málo pozorní a věří iluzím a né skutečnosti.
Také bylo pěkné když se loučil, tak říkal, že se navrací k nesmrtelnému životu. Životu kdy musí všechno zapomenout, tedy i vědomí že jednou umře. A proto, že to nebude vědět, bude nesmrtelný.

Podle mě to byla moc pěkná pohádka. Ukázala tam sepjetí s přírodou, na kterou si ve Finsku tak potrpí. Je škoda že u nás nejsou takové pohádky. Taky tam bylo pár moudrých poznámek a ponaučení. Prostě dokonalý příběh pro děti, ale i já jsem se u toho bavila.
Pan Pelikán byl dokonale ztvárněný. Rozhodně doporučuju:)


Detektiv Varg Veum (2)

3. února 2011 v 20:02 | Irbise |  Filmy a seriály
Tak jsem právě zjistila, že opět dávají tento norský krimiseriál a to od začátku. Jde dnes ve čtvrtek na Barrandově od 23:05. 
Je to šestidílný seriál z roku 2007 a první díl se jmenuje Hořké květy.  Režie U. I. Rolfsen, hlavní představitel T. E. Seim.
Už jsem o něm jednou psala, ale viděla jsem asi jen dva díly, víc jsem jich nestihla, a když tak jen útržky. A to u detektivek je k ničemu.
Takže se už dneska těšim:)

Hromnice

2. února 2011 v 20:06 | Irbise |  Moje zápisky
Hromnice, aneb únor je tady. Jak jsem už asi kdysi psala, je rčení:"Na hromnice o hodinu více." Nevím co je na tom pravdy. Podle mě je stále tma, šedo. Vlastně vůbec nemam pocit že by bylo dýl světlo. Ale to je asi tím, že jsem už zase v Praze. O víkendu jsem byla doma a oba dny jsem byla na běžkách. Bylo tam krásně, zima, sníh se jen třpytil ve slunci, čistý vzduch. Prostě nádhera. Ale tady... Já chci domů... 
Je to děs. Už mě z toho zkouškového začíná hrabat. Sice už mam vpodstatě všechny zkoušky hotové. Chybí mi jen jedna, kterou ale nemusim udělat a taky mi chybí napsat projekt. A zrovna s nim mám tu patálii. Vůbec mi to psaní nejde. Materiály sice mam, ale nějak mě nenapadá, jak to napsat, aby to nějak vypadalo... Chtělo by to nějakou múzu (tak teď nevim jestli to není můza s kroužkem), která by mě inspirovala a líp se mi to psalo. Zatím si totiž připadám jako bych se brodila bažinou... a nemůžu se z ní hnout. Nic mě nějak nenapadá a ni mi to nejde překládat. No, snad to půjde líp. Musím to totiž stihnout. Mám na to ještě týden. Ale když ten čas tak letí a mě to tak nejde... 
Tak se mějte a snad zase brzy napíšu.