Březen 2011

Still alive

29. března 2011 v 18:32 | Irbise |  My english diary
Hi people. I am still alive and I have lot of work, things to do and also a fun. I have a really full week.
Next week I am going to have my language exams from English and German. So wish mi luck. And I have also a presentation on wednesday about enzymes in fatt production. Have problems to find something about that, but I hope that I will be able to do it. About the exams, I am starting to be nervous.
I also started to play floorball again. It is really good. I missed it very much. It is brutal and fast game, but great:)
I am still learning Finnish. Or at least I am trying. But I and my language skills. It is really hard for me. But I think that I have learnt in these three weaks more than in three years. It is good.
Have a few findings: drinking with Finns can be dangerous, had tasted FISU - type of vodka, beeing active is great, and still love Finland:)
Yeah, and one question: are you having problems sleeping lately? I have:( It is maybe because of the time change.
So I think it is all for now. I could write more, but this must do. Have a great day, sunny day. Spring is comming. So enjoy it.

Konec kariéry

16. března 2011 v 11:25 | Irbise |  Skoky na lyžích
Momentálně se mezi skokany na lyžích asi nejvíce probírají konce kariéry. Každou chvíli přibývá někdo další kdo končí kariéru skokana a nebo o tom alespoň uvažuje. S těmito rozhodnutími se roztrhl pytel už na MS v Oslo. Tam oznámili konec kariéry Janne Ahonen, Adam Malysz, Michael Uhrmann a Andreas Kuettel. Teď se k nim ještě přidal Primoz Peterka. Tak doufám že už jich víc nebude, kdo by tam zbyl.
Janne Ahonen si naposledy soutěžně skočil tento víkend v Lahti, tedy tam, kde to pro něj začalo. Malysz plánuje poslední skok v Polsku.
Tak to bude z novinek všechno, ikdyž jste už tyhle informace nejspíš slyšeli.

Full days

13. března 2011 v 23:35 | Irbise |  My english diary
Hi people, I am back. I know it was quite a time, when I wrote my last notes to my blog. So let me excuse myself. I am latelly very busy. So much things I am dooing now. School and other things I have to do. Flying all around:)
Briefly. I am learning english, and most importanly german again. And it is really hard, because I have forget most of the stuff... and from german I am going almost form the start. And I have less than a month, actually, now, only half. But I dont give up.
At school it is also nice, tests, laboratories, project...
And last week I have been on my first lesson of Finnish. It is for beginners, thought in English. It was really great. The teachers are two exchange students form Finland. Really great guys:)
On a weekend I was at home. Still a snow there. Although not much of it. But it is there, melting under shining sun and you can smell comming the spring. Birds are singing so nice songs and there are even first flowers. It is nice there. View on mountains is also amazing, becaus with all this spring they are so white:)
It is really much nicer there, than in dusty Prague...
So this is all for now, and hopefully I will write something soon.

Závody po staru

3. března 2011 v 21:08 | Irbise |  Oznámení
Právě jsem zjistila, že tento víkend se konají u nás ve Vysokém nad Jizerou závody po staru. Je to skvělá akce, a já zase budu v Praze. To je fakt smůla. Ale kdyby měl někdo cestu kolem, tak rozhodně doporučuju. Je to skvělý zážitek. Lidé v dobových oblecích, a na starých lyžích. Závody na lyžích od běhu až po skoky, což je neskutečná odvaha. Hlavně když se vezme v úvahu fakt, kdo na těch starých dřevěných lyžích skáče.

Tak jsem ještě našla na youtube video:)


Tak tady je odkaz, je tam i pravděpodobně obrázek bývalého skokanského můstku ve Vysokém, který už ale bohužel neexistuje. Jaká škoda. Já si na něj už moc nepamatuju, jen že když jsem byla malá, tak jsem šla kolem dřevěného torza, bývalého můstku. Ale mamka i dědeček si ještě pamatují, jak tam probíhaly závody.

March

1. března 2011 v 20:05 | Irbise |  My english diary
It is March. A moon that brings spring and is still so cold.
I was at home this weekend and it was really great.
But start of this week and this moon is really hectic. If I am not very wrong, it will stay that way.
I have million things to do, thousands I have already done, and with each thing I did showed up new things...
So I am flying all around doing so many things. It is so unusual for me. Just hold on, don't give up and fight for it. I will make it happen.
I am already so tired, that I want to go to sleep. But I still must finish protocol into laboratories.
Good night, and I will write soon again.
Yours Irbise:)