Srpen 2011

Víkend v Helsinkách

31. srpna 2011 v 20:12 | Irbise |  Erasmus ve Finsku
Takže jak jsem už napsala, v pořádku jsem dorazila do Helsinek včetně mého mega kufru. Na letišti jsem ještě počkala na kamarádku, která přilétala o 20 minut později z Oulu. Naštěstí mě našla, a pak jsme pokračovaly na autobus do Helsinek 615. Předem jsem měla vytisknuté jízdní řády, zastávky a dobu jízdy, takže jsme se moc nestrachovaly. V Helsinkách a obecně ve Finsku ale funguje úplně jiný systém městské hromadné dopravy. Pokud chcete, aby vám autobus zastavil, musíte na něj zamávat. A pokud chcete vystoupit, tak musíte zmáčknout tlačítko na výstup. A taky musíte sledovat, kolem které zastávky jste zrovna projeli. Jinak na té zastávce nezastaví a prostě pokračuje dál. A přesně v tomto bodě nastal problém. Řidička autobusu skoro nikde nemusela stavět, tudíž cesta trvala výrazně kratší dobu než jsme čekaly. Takže jsme samozřejmě přejely. A ne o jednu, ale snad o 4 zastávky.

Můj první let

28. srpna 2011 v 15:11 | Irbise |  Erasmus ve Finsku
Můj první let v životě se uskutečnil v pátek 19. srpna 2011 v 13:10 s čsa z Prahy do Helsinek. Umíte si to představit, jak moc jsem byla nervózní z toho všeho okolo. Jaké to bude na letišti, jestli projdu všema kontrolama, najdu kufry a tak podobně. Navíc jsem letěla úplně sama a nikdy před tím jsem ani nebyla na letišti.

Těsně před odletem

18. srpna 2011 v 21:05 | Irbise |  Erasmus ve Finsku
Tak už je to skoro tady. Zítra odlétám z Prahy do Helsinek. Letím poprvé. Tak si to umíte představit jak jsem vyklepaná. Navíc letim úplně sama. Tak mi držte palce, ať to všechno zvládnu.
Ještě si musim zabalit kufr a příruční zavazadlo. Mám toho sice hromadu. Ale na 4 měsíce toho je spíš dost málo.
Mějte se moc fain a příšítí zápis už nejspíš bude z Finska. Ale nejdřív tam budu muset sehnat a připojit se nějak k internetu. Tak snad to bude brzo.

Erasmus, aneb jak to začalo

11. srpna 2011 v 21:36 | Irbise |  Erasmus ve Finsku
Erasmus. Poprvé jsem tuto studijní přiležitost zaznamenala přibližně před 3 lety. A také tehdy jsem se začala intenzivněji zajímat o Finsko. Tehdy ale ještě nenastal správný čas. Moje angličtina nebyla na nějaké extra úrovni a také studijní výsledky nestály za moc. A tak tento počáteční impuls nějak vyšuměl do ztracena. Roky ubíhaly a já bojovala se studijními povinnostmi a na nějaký erasmus neměla chuť ani náladu.

Bába neboli bramborák s jablky

4. srpna 2011 v 22:24 | Irbise |  Recepty
Přidávám sem recept na mé oblíbené jídlo. Jedná se o zapečenou směs z nastrouhaných syrových brambor s ovocem, u nás s kousky jablek. A je to naprosto výborné.

Postup:
1) nastrouhat syrové brambory, přidat polohrubou mouku, kmín, sůl, mléko a 2-3 vejce - po promíchání je směs spíše řidší
2) směs vylijeme na máslem, nebo herou vymazaný pekáč a poklademe kousky ovoce (jablka, švestky, třešně, hrušky)
2) vše dáme péct na 150 - 170°C a dát pozor aby se to nepřipálilo

Množství směsi - brambor a mléka se určí podle velikosti pekáče a také požadované tloušťky vrstvy.
Bába se může jíst teplá nebo i studená a já mam nejraději okraje, takové ty korábky:)
Tak dobrou chuť.

Great news

1. srpna 2011 v 22:45 | Irbise |  My english diary
Greetings to everyone. Sorry for the lack of activity on my blog. I didnt had much of a free time till now. I was doing my practice job and still doing some things to school. But everything is done now and I have finally a holiday. Even that the weather doesnt seems to be much like a summer. But it seems to be geting nice this week, so I must enjoy it:)
So what about the great big news. Yeas, I have a great news. It was a hard work, mostly awfull paperwork and speaking tests and so on. It took me almost half of a year full of uncertainty how it will end. But here is it, officiall, all papers signed. I am goin on Erasmus studium, for a four months in Finland. Great, isnt it? I actually didnt believe, that it will happend. This going to be my last year at school, so it was my last chance to do somethink like that. And it is really happening. And the time is speeding so much. I am so anxious to be there already and also really scared and worried of everything. I have less than three weaks here and I starting to feel sad from leaving. I have never bin out from home for longer time then for a four weeks and only in Prag, and now 4 months. Hope I will survive it there and dont froze or get crazy. But I really hope for best. It is a great life experience and opportunity.
So here is the main reason for me writing in English, because I have to train it:) But I made a new rubrik, specially about my Erasmus stay in Finland, where I will write all of my notes, findings, experiences, life there and post some pictures.
And what about you, my readers, if there is someone reading it, have you lived or study in a foreign country, or do you want to do it?