Říjen 2011

Zmatená a ztracená

26. října 2011 v 20:02 | Irbise |  Erasmus ve Finsku
Tak takhle bych mohla popsat posledních pár dní. Už od pondělí bojuju s pomíchanym rozvrhem v druhé části semestru. Na začátek jsem objevila, že jsem si zapomněla zapsat do diáře, že tenhle týden je výuka předmětu Printing and package design. Úplně mi to vypadlo, ale aspoň že jsem to objevila. Potom jsem v úterý marně hledala kde že teda ta hodina má být. Omylem jsem pomixovala časy a učebny. Když jsem přišla v 10 hodin do učebny, kde měla být výuka, tak tam nikdo neby. Tak jsem šla na net a tam zjistila, že to je v jiné učebně. Takže jsem pak asi čtvrt hodiny kroužila po škole. A to už jsem byla i tak zpožděná. A překvapivě jsem ani pak nebyla schopná tu učebnu najít. Teda děs. To se mi ještě nestalo. Takže jsem na hodinu nedorazila a vzdala to. Odpoledne jsem pak zase běhala znova, ale jinde a hledala další učebnu. Večer jsem pak už byla ráda že je konec. Venku mě překvapilo, jaká je tam nehorázná zima, takže jsem si pak zašla večer do sauny. Neni nic lepšího na tu finskou zimu. Aspoň tam se člověk pořádně prohřeje, zrelaxuje a uvolní. A to ještě neni zima, stále je aspoň 2°C nad nulou.
No a dneska skoro totéž. Ráno jsem vstávala v 8 hodin, abych se dostala na 9 do školy. Venku ještě byla tma a mlha. No děs, fakt se mi nechtělo jít ven. Slunce tu momentálně vychází v půl osmý, což je docela šok. Navíc ta zima a mlha. Fakticky depresivní počasí. Už začínám chápat finskou oblibu čokolády, sauny a nutnosti se opít. Takže jsem se nakonec vykopala z bytu a dorazila do školy. Tam jsem zase zoufale pobíhala a hledala učebnu. Tu jsem však dneska naštěstí našla, ikdyž jsem dorazila pozdě. V poledne jsme s kamarádkou hledali novou menzu v budově Saimaa univerzity, což je úplně nová budova. Tu jsme taky nakonec našly a pochutnaly si na obědě. Ještě že tu vaří dobře. No a odpoledne, aby to nebylo všechno, jsem si zapomněla flash disk v počítači v knihovně a zjistila to až večer. Tak doufám že tam ráno bude. Taky tady na mě poslední dobou leze zimní spánek, tak snad se to zlepší.
Mějte se faině a já zas někdy napíšu a snad i někdy dopíšu minulé zážitky.

Finland and Greece – opposite sites of one Euro coin

23. října 2011 v 13:54 | Irbise |  Erasmus ve Finsku
Finnish society and culture - assignment 1, the blog. This is what I wrote about the theme the teacher give us. We had only about 24 hours to write and send it. It is about Finland and its position in European union and its current opinion on the situation. It was at the time when Finland refused to support Greece and wanted more asurances. My grade was 4, that means here something like 1,5 and teacher wrote me back, that he agrees with my opinion and that the problem is really difficult. The subject was from the economical, historical and social point of view.

Nestíhám

23. října 2011 v 13:26 | Irbise |  Erasmus ve Finsku
Lidičky, moc se vám všem, kdo sem občas zavítáte, a zjistíte, že tu není nic moc nového ke čtení. Snad se to brzy zlepší a já konečně napíšu o těch prvních týdnech ve Finsku. Poslední dobou jsem vůbec nestíhala. Ale teď vám něco povém aspoň o škole a studiu a co mě k tomu napadne. Taky jsem přidala pár poznámek z posledního zářijového týdne a něco o finském zdravotnictví - osobní zkušenost.