Prosinec 2011

Hyvää Joulua

24. prosince 2011 v 16:02 | Irbise |  Oznámení
Hyvää Joulua!
Merry Christmas!
Frohe Weinachten!
Šťastné a veselé Vánoce!

Tak už je to tu. Vánoce. Přeju všem krásný a pohodový Vánoce, bohatýho Ježíška, hodně sněhu, nebo aspoň trošku, aby se dalo lyžovat.

A tady ještě song na navození Vánoční atmosféry:
Christmas Secrets - Enya
Doufám že se líbila.

A teď ještě jeden Finský Vánoční song v rockovém duchu ale taky moc krásná :)
Sylvian Joululaulu - Ari Koivunen @ Raskasta Joulua 2009, Nosturi

Poslední den

20. prosince 2011 v 16:29 | Irbise |  Erasmus ve Finsku
Tak a už je to tu. Můj poslední den ve Finsku. Byly to neskutečné 4 měsíce. Nebyla to jen zábava, výlety a párty. Bylo tu i mnoho těžkých chvil, se kterými se člověk musel vypořádat. Hlavně emocionálně, ale díky přátelům jsem na to nebyla sama. Ikdyž v cizím prostředí to je o tolik těžší. Také ohromné množství práce do školy - eseje, projekty, zkoušky. Ještě teď mi stále zbývá vypracovat jeden projekt a napsat esej do konce prosince, takže nevim jak to zvládnu. Ale snad to nějak půjde. Tak a teď vám povyprávím co jsem dělala poslední týdny.


Prosinec je tu

5. prosince 2011 v 13:24 | Irbise |  Erasmus ve Finsku
Tak, a už je tu prosinec. Ve finsku je tma, že by se z toho jeden zbláznil. Ten rozdíl je skutečně neskutečný. A nejhorší je, že stále tu vpodstatě není sníh. V pátek, když jsem šla večer do sauny, tak lilo jako z konve a když jsem šla ze sauny, tak hustě sněžilo. Sníh byl super, ale bohužel nevydržel, protože druhý den už zase lilo. No a pak to trošku namrzne, ale zase vůbec nesněží.
Takže k denímu svitu tady: zdroj je skvělá stránka o počasí vpodstatě kdekoli na světě:)
Lappeenranta:
Aurinko nousee: 08.58
Aurinko laskee: 14.56
Päivän pituus: 5 h 57 min

Praha:
Aurinko nousee: 07.43
Aurinko laskee: 16.01
Päivän pituus: 8 h 17 min

Ten rozdíl je skutečně dost velký. Dneska ráno, když jsem vstala v půl osmé byla ještě tma a když jsem šla venku, tak kolem půl deváté se pomalu začíná rozednívat, a nějaký východ slunce je přibližně v devět. Ale i tak to trvá skoro do 10 hodin než je skutečně světlo a slunce sotva vyleze trošku nad obzor. Lehce si pak posvítí na okolí a už se schyluje k západu a ve dvě se začíná pomalu stmívat a je takový lezavý šero. No a ve tři už je vpodstatě tma.
A to dneska aspoň to slunce bylo trochu vidět. Jinak tu je skoro stále těžká šedivá obloha, nebo mlha že by jí mohl krájet... a celý den je vpodstatě šero. Kdyby aspoň napadl pořádně sníh a zůstal, tak by to bylo všechno světlejší. Ale zatím tady zažívám neteplejší podzim za posledních 50 let.
Tak to bude zatím všechno a snad přidám brzy něco dalšího. Pobyt tady se mi začíná povážlivě krátit. Je to až děsivé.