Srpen 2012

Kongen av Bastøy

31. srpna 2012 v 18:18 | Irbise |  Filmy a seriály
Kongen av Bastøy neboli Král z ostrova Bastøy je norské akční drama. Film jsem zhlédla již 17. února v kině Atlas v rámci festivalu Severská filmová zima. Režisérem je Marius Holst. Film byl oceněn i na filmových festivalech.

Barvy a design mléčných obalů

30. srpna 2012 v 15:35 | Irbise |  Věda
Když jsem byla na Erasmu ve Finsku, tak jsem pracovala na projektu o obalech na mléko. Tehdy jsem se dostala k zajímavým informacím.

Síla svědomí

8. srpna 2012 v 17:03 | Irbise |  Úvahy a postřehy
Podařilo se mi také objevit moji prastarou esej z češtiny z roku 2005. Tématem je síla svědomí. Přiznávám, že jsem nikdy nebyla spisovatelem a spíše jsem bojovala o přežití v případě psaní slohovek, ale snad to není tak hrozné:) V této eseji jsou zobrazeny názory, ale také způsob myšlení při sepisování. Mám pocit, že byl více systematický, než jak píšu dnes.
Tak pokud chcete, tak se tím můžete probrat.

Povinná četba

8. srpna 2012 v 16:46 | Irbise |  Literatura a dějiny
Dneska jsem úplnou náhodou objevila několik disket se zazálohovanými materiály. Jedná se o prastarou záležitost, ještě z doby, kdy jsem chodila na gympl. Naštěstí náš starý počítač má ještě čtečku, tak jsem to byla schopná zjistit :) A jaké překvapení se na disketách skrývalo?
Velkým objevem je soupis přečtené literatury v oktávě k maturitě. Samozřejmě že tam není všechno, jako pohádky, dívčí romány a takové blbosti, co jsem občas taky přečetla. Ale je to rozhodně zajímavé.
Tak pro zajímavost sem ten seznam přidávám :) Upřímně, některá díla si vpodstatě ani nepamatuju, jiné mám stále v živé paměti.

Eva Curieová - Paní Curieová

6. srpna 2012 v 14:19 | Irbise |  Literatura a dějiny
Právě jsem dočetla výbornou knížku, o životě Marie Curie-Sklodowské, napsaný její dcerou Evou. Jedná se o výborný životopis vyjímečné ženy, kterou nemohu než obdivovat.
Marie Sklodowská byla velice inteligentní, nadaná a vyjímečná žena. Byla velice pracovitá, cílevědomá, ale také skromná. Velice milovala vědu, svoji práci v laboratoři, které oddala celý svůj život.
Se svým manželem Pierrem Curie objevila radioaktivní prvek radium a zasloužila se o rozvoj vědy i dalšího uplatnění radia v lékařství. Celý život nepnavně pracovala bez ohledu na své potřeby a zdraví. Měla ale také ráda přírodu, venkov a sport.
Velice obdivuhodná žena.
Knižku rozhodně doporučuji k přečtení. Nádherně čtivé dílo, skoro jako román, ale přesto o neskutečném životě skutečné ženy.
Také děkuji své spolubydlící, která mi knížku půjčila a díky které jsem měla možnost si ji přečíst.