Březen 2013

Veselé Velikonoce

31. března 2013 v 10:46 | Irbise |  Oznámení
Přeju všem krásné a veselé Velikonoce.

Skandinávie

8. března 2013 v 20:21 | Irbise |  Odkazy
Přidávám sem vybrané odkazy o severských zemich, prostě skandinávii obecně s různým zaměřením.
Většinou se jedná o české stránky které nemusím blíže představovat.


Čaj

8. března 2013 v 20:06 | Irbise |  Výživa
Objevila jsem velice zajímavý časopis a v něm mě hodně zaujal článek o čaji. Čaj představí z pohledu historie od počátků jeho objevení a užívání, přes rozšíření do Evropy. Přiblíží nám druhy a způsoby zpracování čajových lístků, které má největší vliv na jeho výsledné vlastnosti.
V závěru jsou také stručně popsány hlavní účinné látky, vitamíny a minerály čaje. Čaj obsahuje stovky různých chemických sloučenin které se podílejí na výsledné chuti, aroma a biologických účincích. Čaj jako takový má zdraví příznivé účinky, jelikož obsahuje polyfenoly - antioxidanty, vitaminy skupiny B a podporuje imunitu orgainsmu. Celkově je zdravější zelený čaj, oproti černému čaji, jelikož neprošel fermentací ale pouze usušením, tudíž nedošlo k tak velkým změnám obsahu účinných látek.
Co bych článku trochu upřesnila je využití výrazu kofein. V čaji se totiž hlavně vyskytuje látka strukturně velice podobná kofeinu, thein. Thein je podle chemické struktury kofeinu velice podobný, avšak je komplexně navázaný. Tato drobná odlišnost způsobuje pomalejší vstřebávání organismem. Thein tedy také působí proti únavě, avšak nástup jeho účinku je pomalejší zato dlouhodobější. Nedochází tedy k rychlým výkyvům výkonnosti.


Celý článek je velice zajímavý a rozhodně doporučuji jeho přečtení.


Ohledně chemie čaje jsem našla zajímavý článek, který celkem zajímavě shrnuje a vysvětluje to nejdůležitější.Já osobně mám čaj ráda. Piji ho na různé způsoby při různých přiležitostech. Černý s citronem i bez, občas si dám černý čaj s mlékem a cukrem na anglický způsob. Zelený čaj piji hlavně na povzbuzení a to bez přidaného cukru nebo citronu a užívám si jeho svíravou chuť.
A co vy, jak máte rádi čaj?

Hobit

5. března 2013 v 20:07 | Irbise |  Filmy a seriály
Trošku se zpožděním, ale rozhodně ho zde musím zmínit. V prosinci, když přišel do kina zfilmovaný Hobit, jsem se nemohla také nepodívat. Šla jsem na něj s kamarádkama ze střední, takže to byl i takový minisraz před Vánocema. Hobit patří mezi mé oblíbené knihy od pana Tolkiena. Byla jsem tudíž zvědavá na jeho filmové zpracování. Vybraly jsme si 2D verzi v originále s titulkama, tudíž jsme si mohly vychutnat také elfštinu:)